Yer Uygulamaları

MRADSIM simülasyon programı ile yer üzerindeki doğal ve laboratuvar ortamında ortaya çıkan radyasyonun ilgili çevre ile olan etki analizleri bir çok alanda uygulanabilmektedir.

Bunlar;

Nükleer Reaktörlerin, tesislerin ve laboratuvarların;

  • Tüm sahanın detaylı analizi,
  • Kaza senaryolarında kritik ve güvenli alanların belirlenmesi,
  • Kontrol odaları için hassas zırhlama çalışma ile öneriler yapılabilmesi,
  • Radyasyon ile sürekli etkileşimde olan mekanik ve elektronik tüm yapıların radyasyon dayanıklılık analizinin gerçekleştirilmesi yapılabilir.

Nükleer tıp, radyasyon onkolojisi ünitelerin;

  • Tedavi odalarındaki nötron dahil tüm radyoaktif parçacıklar kaynaklı radyasyon haritasının çıkarılması,
  • Elektron lineer hızlandırıcılardan çıkan ikincil radyasyonların akı ve yön bilgilerinin belirlenmesi,
  • Zırhlama çalışmaları yapılabilir.

Radyasyon çalışmaları doğrultusunda otomotiv ve havacılık sektörü;

  • Özellikle son yıllarda otomotiv sektörünün mekaniksel yapıdan dijital yapıya doğru hızla ilerlemesiyle kozmik radyasyonun yaratmış olduğu beklenmedik olumsuz etkilerin araçlar üzerindeki ECU ve diğer elektroniksel bileşimler üzerinde radyasyon etkisi analiz edilebilir ve hafifletilebilir/önlenebilir.
  • Havacılık sektörünün atmosfer içerisinde özellikle yüksek kota da en çok radyasyondan etkilenen yapılara sahip olması nedeniyle bu alana yönelik hazırlanacak özel çalışmalar ile radyasyon analizleri yapılabilir.

Otomotiv sektörü

Yeni nesil elektronik beyin ile bir çok sensör kontrolü yapan araçlarda farklı rakım noktlarında oluşan kozmik radyasyon etkisi bölge ve zaman açısında MRADSIM ile modellenmektedir.

Radyasyon ile ilişkili tesisler

Hızlandırıcı tesisleri, radyofarmasotik üretim tesisleri, araştırma laboratuvarları, nükleer tıp ve radyasyon onkoloji birimleri gibi önem arz eden yapıların kozmik veya tesis içerisinde bulunan radyasyon kaynağı tabanlı tüm yapı sızma analizleri ve zırhlama çalışmaları MRADSIM ile gerçekleştirilmektedir. 

Nükleer Reaktörler

Nükleer Reaktörler radyasyon sızma tehlikesinin en yüksek olduğu noktalardır. Dış ve iç etkenlerden kaynaklanan bir kazanın kontrolsüz bir şekilde yayılma senaryosunu ve en kritik noktaların belirlenmesi gibi bir çok farklı çalışma MRADSIM ile yapılabilir.