Monte-Carlo Simülasyon Çalışmaları

Madde RADyasyon SIMülatörü - MRADSIM

IRADETS kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu Monte-Carlo tabanlı Madde Radyasyon Simülatör programı MRADSIM ile uzay ve yer uygulamalarının tümünü geniş bir enerji – parçacık ve geometri aktarım platformu sayesinde detaylı bir analiz çalışması yapabilme kabiliyetine sahiptir. Bu yazılımın geliştirilmesinde uluslararası bilimsel çalışmalarda kullanılan ve CERN altyapısında geliştirilen GEANT4 yazılım ve kütüphanesi kullanılarak güvenirliği ve doğruluğu ispatlanmış bir araçtır.

MRADSIM ile kompleks geometrik yapılara sahip uydu, dedektör, nükleer reaktör, laboratuvar, ışınlama tesisleri vb. tüm yapılar 3D cad çizimden sorunsuz bir şekilde aktarılmakta ve gerçek ortam testlerinin yapılamayacağı her türlü aşırı durum (stress tests) testleri detaylı bir şekilde yapılabilmektedir.

Bu yazılım ile yakın gelecekte fırlatılması planlanan TÜRKSAT-6A uydusunun ömür boyu gerçekleştireceği görev süresince maruz kalacağı uzay radyasyonu modellenerek 3000’den fazla elektronik ve mekanik aksamların radyasyon analizleri yapılmıştır.

Detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.